Szanse dla rynku kredytów hipotecznych w Polsce na 2023

Stefan Michalik
Współzałożyciel
Rok 2022 był pełen wyzwań dla rynku kredytów hipotecznych. Nastąpiło aż 11 podwyżek stóp procentowych, które mocno osłabiły mozliwości pożyczania wród konsumentów. Założenia na 2023 wyglądają jednak bardziej optymistycznie.
Zgodnie z decyzją Narodowej Grupy Roboczej dotyczącą reformy wskaźników referencyjnych, WIBOR został zastąpiony przez WIRON z dniem 1 stycznia 2023 roku. W dniu 30 grudnia 2022 roku różnica między tymi wskaźnikami wynosiła 0,82% dla stawki 3-miesięcznej oraz 0,91% dla stawki 6-miesięcznej, co jest korzystne dla WIRON-u. Ta różnica powinna lekko poprawić obliczenie zdolności kredytowej, ponieważ niższa rata kredytu oznacza wyższą zdolność kredytową.
W kwietniu 2022 roku Komisja Nadzoru Finansowego wprowadziła obowiązek stosowania buforu 5% przy obliczaniu zdolności kredytowej dla kredytów z oprocentowaniem 9%. To oznacza, że zdolność kredytowa jest obliczana jak dla kredytu z oprocentowaniem 13%. Obecnie Rada Polityki Pieniężnej, KNF rozważa możliwość zmniejszenia buforu. W połączeniu z reformą dotyczącą zmiany stawki referencyjnej, poprawa wyliczenia zdolności kredytowej powinna być zauważalna.
Niektóre banki uznają świadczenie 500+ jako źródło dochodów. Również zasady uznawania i obliczania dochodu na korzystniejsze dla przedsiębiorców zmieniających formę opodatkowania. Usunięto też z list bankowych tzw. branże zagrożone. 2023 roku banki powinny nadal rozluźniać swoją politykę kredytową, aby zwiększyć zdolność kredytową swoich przyszłych klientów.
W 2022 roku rząd zachęcał rynek do działania poprzez program gwarancji wkładu własnego przy zakupie nieruchomości z kredytem hipotecznym. Przedstawiono również projekt kolejnego rządowego programu dla osób kupujących swoje pierwsze mieszkanie, w którym będzie można skorzystać z preferencyjnego kredytu o oprocentowaniu na poziomie 2% oraz stworzenie instrumentu w rodzaju dawnych książeczek mieszkaniowych, które byłyby finansowane z pieniędzy budżetowych i przeznaczane na pokrycie wkładu własnego przy przyszłym zakupie nieruchomości.
Ponieważ poziom inflacji w końcu 2022 roku wynosił około 18%, Polacy zaczęli bardziej przyglądać się swoim wydatkom i szukać sposobów na podniesienie swoich wynagrodzeń. Staliśmy się bardziej skłonni do zmiany pracy na lepiej płatną, a także bardziej odważni w proszeniu o podwyżkę od naszych pracodawców. Najczęściej decydują się na to osoby już posiadające zadłużenie kredytowe oraz osoby, które planują w najbliższej przyszłości zaciągnąć kredyt.
Na podstawie ankiety przeprowadzonej wśród ekspertów finansowych z Credipass w grudniu 2022 roku, 26% ankietowanych uważa, że ceny nieruchomości w 2023 roku będą rosnąć. Reszta uważa, że ceny utrzymają się na podobnym poziomie lub spadną. Dla osób, które planują zakup nieruchomości w nadchodzącym roku, byłaby to bardzo dobra informacja. Zatrzymanie wzrostu cen lub ich spadek spowodowałoby konieczność zaciągnięcia mniejszego kredytu, na który być może łatwiej będzie uzyskać zdolność kredytową.
W ostatnim roku oraz pod koniec 2021, większość klientów była odsyłana od drzwi banków, ponieważ nie mogli otrzymać potrzebnych im kredytów. Ich potrzeby mieszkaniowe jednak nie zniknęły, zostały tylko przesunięte w czasie. W tym okresie klienci starali się zmienić swoją sytuację finansową, zamknąć posiadane zobowiązania i zgromadzić większy wkład własny.
Credit Patron jako nowa firma na rynku bankowym pomoże bankom obniżyć koszt pozyskania klienta, przeprowadzi wraz z inwestorami dodatkową weryfikację co przełoży się na mniejsze koszty w bankach. Jednocześnie, Credit Patron umożliwiając inwestorom ochronę swoich oszczędności, wspiera banki również kapitałowo. W ten sposób, Credit Patron powinien przyczynić się do jeszcze większej efektywności systemu bankowego, z korzyścią dla konsumentów.

Współzałożyciel
Credit Patron stanowi odpowiedź na rosnące raty kredytów i rosnącą inflację zarówno dla kredytobiorców i inwestorów.
© 2023 Credit Patron. Wszystkie prawa zastrzeżone. Jeśli korzystasz z naszego serwisu, akceptujesz nasz regulamin.